Søren B. Sørensen
Profil
Kunstig Intelligens - hvad er det?
Et af de emner, der virkelig er oppe i tiden, er ”kunstig intelligens” – også kaldet AI fra det engelske ”artificial intelligens”. I dette foredrag forklares, hvordan AI virker, så alle kan forstå det. Vi snakker også om hvad det kan bruges til – og hvad med AI byder på. Skal vi være forventningsfulde, bekymrede eller lidt af begge dele. Der bliver god mulighed for at stille spørgsmål undervejs.
Foredraget starter med et historisk tilbageblik på udviklingen af computeren – og vi tager et lynkursus i programmering, som alle kan være med på. Vi ser på, hvordan kunstig intelligens gør det anderledes med brug af såkaldte ”machine learning” og neurale netværk. Så kigger på, hvad de nye Generative AI værktøjer som f.eks. ChatGPT kan bruges til at almindelige mennesker inkl. en lille demonstration. Vi kommer også forbi den mere filosofiske del af AI, hvor vi holder AI op mod menneskelig bevidsthed og intuition. Til sidst kaster vi et blik på den næste generation af computere – kvantecomputere.
Selvom foredraget fortæller om nogle nye og komplekse teknologier holdes det nede på jorden – og i et sprog, hvor all kan være med. Deltagerne får både indsigt i den nye verden af kunstig intelligens – og får mulighed for at reflektere over, hvor forskellige mennesker og maskiner er.
Kontakt Søren B. Sørensen
Kontakt Søren B. Sørensen via formularen her, så vil Søren B. Sørensen vende tilbage hurtigst muligt. Det er gratis. Du er ikke forpligtet til at benytte det tilbud du modtager.